Příběh 27. – Jak se dá i s dětmi cestovat s minimálními náklady

Za další příběh č. 27 jsem moc ráda. Projekt Žít s dětmi na cestách je pro mě obrovskou inspirací i tím, že sama mám menší děti a chci s nimi cestovat, co nejvíce, protože to považuji za nejlépe investovaný čas a peníze a možnost získat nekonečné množství zkušeností. Nechte se tedy také inspirovat.

 

Cestování jsme s mým mužem Martinem měli rádi odjakživa. Vždycky jsme ale řešili dva typické problémy. Peníze a čas. Když byl za studií čas, tak většinou nebyly peníze. Později třeba peníze byly, ale zase toho času bylo málo. Teď jsme se dostali do fáze, kdy jsme společně s našimi 2 malými dětmi na cestách mnoho měsíců v roce a naše náklady jsou velmi nízké. Někdy dokonce i nižší, než kdybychom zůstali doma v ČR. Jestli si říkáte, jak je to možné, tak vás ještě chvilku budeme napínat a vezmeme to pěkně od začátku. 

 

Když se narodila naše prvorozená, vůbec jsme neuvažovali o tom, že bychom s ní začali cestovat. Ladili jsme se na to, jak si budeme užívat rodičovství doma, na procházkách a při setkávání se s dalšími rodiči s dětmi. Předpokládali jsme, že nás to bude bavit a naplňovat. 

Jenže pak přišla realita, která byla naprosto jiná než naše očekávání. Dostala jsem se do klasického mateřského stereotypu, kdy jsem se každý den těšila, až přijde Martin z práce a bude s Eliškou a já budu mít aspoň chvilku pro sebe. 

Touha žít jinak

 

Brzy jsem ale přišla na to, že to, co potřebuji, nejsou chvilky pro sebe. Chci trávit čas společně s mým mužem a dětmi. Žít jinak než je “běžné”. To už s námi byl i druhorozený Jonáš, když jsme se pustili do cestování. Nejdřív jsme si na pár kratších cestách vyzkoušeli, jestli se vůbec dá cestovat s miminkem a batoletem. Velmi rychle jsme zjistili, že nejen, že se to dá, ale že nás to všechny neuvěřitelně baví. 

 

Tehdy jsme ale ještě netušili, že se pustíme do dlouhodobého cestování. Martin sice zmiňoval, že existuje něco jako digitální nomádství, ale nebylo nám jasné, jak by to šlo u nás udělat. Já před dětmi pracovala jako učitelka na demokratické ZŠ a gymnáziu a Martin tenkrát pracoval jako kameraman a střihač pro televizi. Sice byl oficiálně na volné noze, ale moc volné to nebylo. 

A pak přišel osudný rok 2020

 

Jenže pak přišel rok 2020 a svět se obrátil vzhůru nohama. Na podzim jsme měli už plné zuby restrikcí, a tak jsme se s jednosměrnou letenkou vydali na Madeiru. S otevřenou myslí a nejasnými plány, jak to bude dál. Nakonec se z toho stala 6měsíční cesta po Madeiře a několika Kanárských ostrovech. 

 

Martin na cestách začal pracovat na dálku jako střihač videí pro klienty z ČR. Práce nebylo moc, ale nějaké příjmy z toho byly. I když to bylo v době, kdy letenky, ubytování i ceny autopůjčoven byly velmi nízké (na ostrovech bylo naprosté minimum turistů), padla na to většina našich úspor. Byla to pro nás ale tehdy investice do zdraví, které jsme rozhodně nelitovali. Mohli jsme být celou zimu venku, na sluníčku, na čerstvém vzduchu. A to nám za to stálo.

 

Na cestách se dá bydlet zadarmo

Cestování se nám samozřejmě zalíbilo. Náš život dostal nový rozměr. Po téhle první velké cestě jsme toužili po tom vrátit se zpátky na Kanárské ostrovy, hlavně na úžasný ostrov La Palma. Jenže jsme už věděli, že si tak možná koupíme letenky, ale na ubytování nám mnoho peněz nezbyde. A tak jsme hledali možnosti. A objevili jsme Workaway, což nás naprosto nadchlo.

 

Workaway je mezinárodní databáze projektů a dobrovolníků (něco jako WWOOF, ale nezaměřuje se pouze na práci na farmách), kdy za pár hodin práce denně získáte ubytování a případně i stravu. Možnosti zapojení se do Workaway projektů jsou široké: od různých permakulturních zahradních projektů přes práce na stavbě po pomoc v domácnosti či s dětmi. Co se ubytování týče, komfort se může značně lišit projekt od projektu. Někdo nabízí bydlení ve stanu, někdo sdílený či samostatný pokoj v domě, někdo třeba kompletně vybavený apartmán.

 

Pár dní poté, co jsme se zaregistrovali na Workaway, nám odpověděli jedni z hostitelů, které jsme kontaktovali. Požádali nás, zda bychom mohli přijet na 3 týdny na kanárský ostrov La Gomera pohlídat jim dům a zvířata, zatímco oni pojedou do Německa a do Čech za rodinou. Že nám nechají k dispozici i své auto a žádnou další práci od nás vyžadovat nebudou. Na nabídku jsme ihned kývli, koupili letenky a za měsíc už jsme vyráželi s ani ne 2letým Jonášem a 4,5letou Eliškou vstříc novým dobrodružstvím.

 

Tohle nebyl typický Workaway projekt. Šlo vlastně o house-sitting, což je hlídání domů a domácích mazlíčků v době nepřítomnosti jejich majitelů. Začali jsme intenzivně pátrat, kde se takové nabídky dají najít. Nejlépe nám vycházel web TrustedHousesitters, kde je zatím nejvíce nabídek v Evropě a hlavně se tam dají filtrovat ty, které přijímají rodiny s dětmi. Aktuálně takové možnosti nabízí i web Nomador.

Otevřel se nám svět téměř neomezených možností

 

Od srpna 2021 jsme procestovali díky Workaway a house-sittingu kanárské ostrovy La Gomera, La Palma (kde jsme zažili i výbuch sopky), Tenerife a Gran Canaria. S náklady podobnými jako doma jsme strávili nějaký čas ve Švýcarsku, ve Skotsku, v jižní Francii (tam jsme dokonce hlídali zámek!), v Nizozemsku, na azorském ostrově Flores, v Portugalsku a ve Španělsku. Na další house-sitting se chystáme do Bretaně a pak se možná vrátíme na úžasný ostrov Flores, který si naprosto získal naše srdce.

 

Workaway a house-sitting s dětmi je podle nás skvělý. Je to perfektní příležitost trávit čas s rodinou, zapojovat se do smysluplných projektů, vyzkoušet si péči o různá zvířata, setkávat se s inspirativními lidmi a poznávat místa úplně jinak než jako klasičtí turisté. Obohacuje to nás i děti. Je to pro nás radost, svoboda a dobrodružství. 

Inspirujeme tisíce lidí k cestování jinak

 

Tenhle životní styl nás naprosto nadchnul, a proto jsme na jaře 2022 založili projekt Žít s dětmi na cestách. Naším cílem je inspirovat další rodiny s dětmi k cestování obecně a také k tomu, aby si vyzkoušeli Workaway a house-sitting. Není potřeba se kvůli takovému cestování stát nomády, opustit své zaměstnání a bydlení. Jak na Workaway, tak na house-sitting můžete úplně klidně vyrazit v rámci své dovolené nebo prázdnin dětí třeba jen na týden nebo dva. 

 

V naší FB skupině, která se také jmenuje Žít s dětmi na cestách, nás sleduje na 7000 lidí. Spoustu z nich už jsme pro “cestování jinak” nadchli a tak také vyráží s dětmi na cesty s minimálními náklady a maximálními zážitky. 

 

Jelikož jsme dostávali ohledně takového cestování obrovské množství dotazů, dali jsme dohromady e-book, který si můžete zdarma stáhnout. Dozvíte se v něm, jak projekty Workaway a house-sitting fungují a jak je můžete využívat na svých cestách s dětmi. Najdete tam i odkazy pro výhodnější registraci na TrustedHousesitters, Nomador a Workaway.

 

Zaujal vás náš projekt? Rádi se s vámi budeme potkávat ve FB skupině, na FB stránce, na Instagramu i na YouTube kanále, kde najdete spoustu inspirativních rozhovorů s rodinami, které cestují s dětmi. 

Tereza Krajíčková, Žít s dětmi na cestách

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *